Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 94276
Aktif: 2
Bugün: 22
Dün: 73
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Vaticano

İtalya – Roma’nın göbeğinde, 20 metreyi aşan surlarıyla kendini dış dünyadan soyutlayan bir Ortaçağ yerleşkesi görünümündeki Vatikan gezegenin en küçük bağımsız ve tanınan ülkesi. 1929 yılında Laterano Antlaşması ile bağımsızlığını kazanan papalık, dünyanın en büyük kilisesine sahip bir krallık. Kral da tahmin edebileceğiniz üzere papa 1. Francis

 

                    


Ülkenin yaklaşık 1/5’ini en büyük kilise olan St. Peter Bazilikası ülkenin geri kalanıyla birlikte UNESCO koruma listesi altında yer alıyor. Kutsal günlerde ülkeyi İtalya’dan ayıran bariyerlerin açılmasıyla 200 bin kişinin aynı anda ibadet edebilmesine olanak sağlayan kiliseye bu günlerde papa başkanlık ediyor.

 

                          

 

450bin m2 büyüklüğe sahip ülkeyi şöyle bir karşılaştıracak olursak peyzaj alanları dahilinde Anıtkabir arazisinin %60’ına tekabül ediyor. Bu ufak ülke nüfus yoğunluğunda ise Dünya üçüncüsü.

 

             


Eurozone’da olmamasına rağmen “€” kullanan ve kendi adına para bastıran ülkede 800-1000 dolaylarında kişi yaşıyor. Bu ülkeyi ise 500 yılı aşkın süredir de İsviçreli Muhafızlar koruyor. 1981’de tetikçi Ağca’nın suikast girişimi sonrası asırlardır mızrak ve hançer kullanan muhafızlar bu tarihten sonra özel askeri birlik olarak eğitilmeye başlanmıştır.


 

Görülesi Yerler 

           *-*-* Vatikan *-*-

St. Peter Bazilikası                   Vatikan Bahçeleri

Sistine Şapeli                              Vatikan Müzesi


 


 

Vatikan'ın ne olduğunu öğrendiğimize göre dooğru gezi yazısına =>>


Vatikan

Önceki: Lvov
Sonraki: Vatican
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal