Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 100194
Aktif: 3
Bugün: 48
Dün: 54
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Hollanda

Rengârenk lale tarlaları ve yel değirmenleriyle kartpostallık manzaralara konu olan Hollanda, Baltıklar’ın kıyısında yılın büyük bölümünü yağışlı geçiren, Konya’dan hallice büyük bir ülke. Anayasal monarşi ile yönetilen bir krallık olan Hollanda, krallığı 2010’dan bu yana Karayipler’de ki Aruba, St. Martin ve Kurasao ile paylaşmakta.

Uluslar arası alanlarda “Netherlands” olarak isimlendirilen ülkenin halkı “Felemenkler”. Konuştukları dile ise “Dutch” deniyor. Hal böyle iken “Flying Dutchman” nasıl oluyor da “Uçan Hollandalı” oluyor bir çırpıda açıklayıverelim.

İngilizce “Alçak Topraklar” olarak isimlendirilen “Nether-lands” batı dillerine de bu yolla geçmiş. Hollanda ise günümüzde ülkenin 1/3’lük kısmına tekabül etmekte. Ancak sıklıkla bu isimle anılmasının sebebi 15. Yüzyılda bu bölgedeki Hollanda Dukalığı’nın ülkenin kalanını domine etmesi ve sahip olduğu Rotterdam limanıyla o günkü dünyaya ticaret vasıtasıyla kendini öyle tanıtmasından süre gelmiştir. Bu hususta SSCB’nin Rusya, Büyük Britanya’nın İngiltere şeklinde adlandırılması gibi –Lat: Pars pro toto-  “parçanın bütünü kapsaması” söz konusudur.

Etimolojik olarak bahsi geçen Hollanda lafzı ise Felemenkçe “Ormanlık Arazi” (Holt-land) olarak türeye gelmiş. Ülkenin adını çözdüğümüze göre gelelim dil meselesine. Bölgede yaşayan ve dönemde salt çoğunluğu oluşturan Flamanlar’ın konuştuğu dil olarak “Flamankça” kabul görülmüş. İngilizce ve batı dillerine geçişi ise Almanca ile aynı dil ailesinden olması ve %65-70 oranında benzerlik taşıması açısından “Deutsch” olmuş “Dutch” (Doç=>Daç). Günümüz Hollandaca ve Felemenkçe arasındaki fark ise İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesinden çok daha yakın.

Vikingler, Cermenler ve Saksonların yer aldığı Hollanda sahnesinde Fransa ve Kutsal Roma ilerleyen dönemlerde etkin rol oynamış. Coğrafi keşifler ve sömürge yarışının başlamasıyla bu diyarın kara talihi döndü ve Afrika’dan Karayiplere, Gine’den Papua’ya kadar pek çok yerde sömürgeler elde etti. Napolyon’un işgalinden sonra ihtişamlı günlerini mumla arayan ülke, 1940 yılında da Nazilerin taarruzu altında teslim oldu ve akabinde gezegende adaletin, barışın timsali olabilmek adına İsviçre ile önemli girişimlerin altına imzasını attı. 

Avrupa Birliği ve NATO’nun da kurucu üyeliğini yapan ülkede 17 milyon insan yaşıyor ve bu sayının 4.5 milyonunu Türk ve Türkiye kökenli halklar oluşturuyor. 2002 yılında Gulden’den Euro’ya dönüş yapan ülkede başkent Amsterdam, deniz seviyesinin 7 metre altında yer alıyor ve tıpkı başkent gibi ülkenin %70’i de deniz seviyesinin altında yer alıyor. Rotterdam, Eindhoven, Nijmegen ve Utrecht, Hollanda Krallığı’nın diğer büyük ve önemli yerleşim birimleri.


Görülesi Yerler

.    *-*-* Amsterdam *-*-

Rijksmuseum         Red Light Bölgesi

Dam Meydanı         Vondel Park

Museumplein         Damrak Cd.

Müzeler                    Anne Frank Evi


Yiyip İçmeye?

Gouda               Vlaai

Snert                 Griotten

Frikandel        Heineken

 


 

Hollanda'ın ne olduğunu öğrendiğimize göre dooğru gezi yazısına =>>

Amsterdam

Sonraki: Netherlands
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal