Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 106563
Aktif: 2
Bugün: 2
Dün: 46
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Macaristan

Ana yurtları Volga Irmağı’nın kıyısı olan Macarlar 7 kavmin birleşmesinden oluşan bir halk ki bunlardan üçü Türk. Etimolojik olarak Öz Türkçe “on ok” anlamında “Onogur” kelimesinden türeyen “Hungar” ismini alan bu kavim Karpatlar’ın batısında Tuna’nın böldüğü bir ovada yer alıyor. Denize kıyısı olmayan ülkeye hayat veren Danube nam-ı diğer Tuna Nehri, Budapeşte’nin içinden geçen, yük ve yolcu taşımacılığında kullanılarak ülkeye Karadeniz’e bağlayan önemli bir suyolu.

Macarlar şimdiki diyarlarına göç ettikten sonra 13. Yüzyıl’da Moğol istilasına uğramışlar ve 14. Yüzyıl’ın sonlarında da Osmanlı akınlarına maruz kalmışlardır. 1526 yılında Mohaç Ovası’nda alınan ezici mağlubiyetin ardından ülkenin büyük kısmı Osmanlıların eline geçmiş ve ülkedeki Osmanlı hâkimiyeti yaklaşık 150 sene boyunca sürmüş.

Viyana Bozgunu sonrası geri çekilen Osmanlı ordusu 1718 yılında bir daha alamamak üzere Macaristan’ı kaybetmiş. 1867’de Avusturya ile birlik oluşturana dek özer ve otonom bir şekilde varlığını devam ettiren ülkenin başına gelen Habsburg Hanedanlığı Birinci Dünya Savaşı sonrası yıkılmış ve ülkede Horthy kendini Kral Naibi ilan etmiştir. İkinci Dünya Savaşı öncesinde İtalya ve Almanya’nın tehlikesini hisseden Horthy daha ılımlı bir politika izlemiş ve bu devletler yanında savaşa katılmıştır. 1945 Şubat’ında ise Budapeşte düşmüş be ülkede zorunlu olarak sosyalist rejim başlamıştır.

1949 yılında oturan komünizme ilk darbe 1956 yılında Macar Devrimi ile gelmiş ancak Sovyet ordusunun müdahalesiyle isyan bastırılmıştır. Bu isyan sayesinde Macar halkı nispeten daha özgür bir duruma gelmiş ve komünizmin dünyada çökmesiyle de 1989 yılında liberal ekonomiye dönmüştür.

2004 yılında Avrupa Birliği ve Schengen çatısı altına giren ülkede kullanılan para birimi ekonomik sebeplerden ötürü Forint. 10 milyonluk ülke nüfusunun yaklaşık 3’te 1’ini barındıran Budapeşte’nin yanı sıra Gyor, Debrecen ve Estergon ülkenin görülesi kentleri.

 

Görülesi Yerler

.    *-*-* Budapeşte *-*-

Zincirli Köprü                            Parlamento

Kraliyet Sarayı                           Gellert Tepesi

Istvan Katedrali                         Sinagog

Kahramanlar Meydanı            Tuna’da ki Papuçlar

Matthias Kilisesi                         Budin Kalesi

 


Yiyip İçmeye?

 

Gulaş                Spatzle

Güveç               Bejgli


 

Macaristan'ın ne olduğunu öğrendiğimize göre dooğru gezi yazısına >>

 

Budapeşte

Sonraki: Hungary
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal