Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 101215
Aktif: 3
Bugün: 28
Dün: 40
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Bulgaria

Istrancalar’ın arkasında Rodop ve Balkan Dağları’nın çevrelediği, Tuna’nın kucakladığı genişçe ovalarda kurulu Bulgaristan, 1300 yıl kadar önce Türklük benliğini kaybettiğine inanılan Güney Slavları’ndan Bulgarları'n yaşadığı bir coğrafya.

İkinci Bulgar Krallığı’nın yıkılışı ardında yaklaşık 2 asır süren Bizans hâkimiyeti ile köklerini iyice unutan Bulgarlar, 14. Yüzyıldan 1908’e kadar Osmanlı idaresi altında kalmış ve devletin zayıflamasıyla yaklaşık 500 yıl devam eden Türk idaresi son bulmuş. Günümüzde de Türkler ülkenin %10’luk oranıyla ülkenin en büyük etnik azınlığı haline gelmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan ülke Doğu Bloku’na katılımı zorlanmış ve sosyalizmin Dünya’da çözülmesiyle de 1990 yılında buradaki komünen rejim yıkılarak komşularıyla ilişkilerini geliştirmiştir. Bu süre zarfında ülkedeki pek çok Osmanlı eseri tahrip edilse de yer adları ve dilde benzerlik halen sürmekte.

2007 yılında Avrupa Birliği’ne kabul edilen ülke halen Schengen Bölgesi’nde yer almasa da Schengen vizesi ülkede geçerli. Öte yandan Bulgar vizesi alınarak Romanya yahut tam tersi bir durum ile iki ülkeye de geçiş mümkün. Euro’yu ekonomik olarak kaldıramayan ülkenin para birimi ise halen Lev.

Başkenti Sofya olan Bulgaristan’ın nüfusu 7.5 milyon dolaylarında ve diğer önemli kentleri; Varna, Dobriç, Filibe ve Burgaz.

 

Görülesi Yerler

   *-*-* Sofya *-*-

Aya Sofya                      Alexander Nevski Katedrali                  

Boyana Kilisesi          Rotunda

Sinagog                         Banya Başı Camii

 


Yiyip İçmeye?

 

Tarator            Shopska Salata

Mythos            Mastika


 

Bulgaristan'ın ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

Sofya

Sonraki: Bulgaristan
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal