Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 96376
Aktif: 3
Bugün: 39
Dün: 52
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Beyaz Rusya

Rusya’nın yancısı, Doğu Avrupa’nın incisi, şahsına münhasır karakteri, etliye sütlüye dokunmayan ve Rusya’nın kuyruğundan ayrılmayan politikasıyla Belarus, emekli olup kafa dinlemelik bir destinasyon. Tarih boyunca Knezlik, Çarlık ve Sovyet Rusya’sından bağımsız olmayan ülke bir nevi savaş stratejisin olarak 1800lü yıllarda batıya karşı tampon bir bölge olarak oluşturulmuş.

Sovyetlerin dağılmasının ardından BDT’nin kurucu üyelerinden biri olan ülke Rusya ile arasına hiçbir zaman duvar örmemiş fakat kendi bayrağı, dili, parlamentosu ve parasıyla görünürde tam bağımsız bir devlet statüsünde yer almıştır.

Belarus’un politik durumu K.K.T.C. ile önemli benzerlikler güderken bir o kadar da tezatlık taşır aslında. Türkiye’nin garantörlüğünde kurulan K.K.T.C’nin halkı Türk ve Rum halkıyla Türkiye arasında bir tampon bölge oluştururken Belarus’da aynı durumdadır. Tek fark Rusya’nın bölgeyi işgal etmemesi ve uluslar arası camiada tanınırlığının olması.  

Bu kadar Belarus’tan bahsetmişken “O zaman Beyaz Rusya neydi?” dediğinizi duyar gibiyim. Tee Ortaçağ’da Slavlar daha örgütlenmeden evvel Moskova merkezli yönetimin güneyinde Kiev Rusları, batısında ise Beyaz Rusları yer alıyormuş. Ülkenin ismi de aslında buradan gelmiş. Hani İran’a “Persia” diyoruz ya, hah işte bu da o mesele.

Bizler ve çoğunlukla dünyanın geri kalanı “Belarus” derken aslında Belarus dilinde “Beyaz Rusya” diyoruz. Bahsi geçen “Belarusça” ise tarihi-kültürel birikimlerden ötürü süregelen Rusça’nın baskın komşu Lehçe ile harmanlanmasıyla oluşmuş bir şive.

Bağımsızlığını ilk tanıyan devlet olan ülkemizle genelde ılımlı politikalar izleyen Belarus 2014 Haziran’ında karşılıklı olarak vizeleri kaldırmış olsa da 2015 sonlarındaki Rusya Krizi ardından -Rusya ile sınırı her daim açık olduğundan- tekrar vizeyi yürürlüğe koymuştur.

10 milyonluk nüfusu ile Belarus, Avrupa’nın en değersiz para birimini -Belarus Rublesi- kullanmakla birlikte ziyadesiyle ucuz bir ülke konumunda olup Minsk’in yanı sıra Vitebsk ve Brest’de görülecek önemli kentleridir.


Görülesi Yerler

.    *-*-* Minsk *-*-

Bağımsızlık Meydanı              St. Simon ve Helena Katedrali

Zafer Meydanı                           Gözyaşı Adası

Ulusal Opera Bale                    Ulusal Kütüphane

Kutsal Ruh Katedrali              Zafer Parkı

 


Yiyip İçmeye?

 

Draniki         Kasha

Babka            Kvass


 

Belarus’un ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

Minsk

Sonraki: Minsk
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal